Egyre népszerűbbek azok a versenyek, ahol a céges csapatok váltóban vagy együtt teljesítenek különleges távokat, kihívásokat. Ezek nagy élmények minden résztvevőnek, csapatépítő programnak is kiválóak. De nem mindegy, hogy a csapattagok együtt készülnek vagy külön-külön!
Az elmúlt évek tapasztalatai alapján leírjuk a legfontosabb tippeket, tanácsokat, miért és hogyan érdemes felkészülni. Hiszen a felkészülés közben - ami akár hónapokon keresztül is tarthat - már jelentkeznek azok a pozitív hatások, amelyek miatt az egészet érdeme csinálni.
Elsősorban a futás, terepfutás, triatlon és akadályfutás (OCR) sportokra koncentrálunk, ahol ma az ilyen csapatversenyek 90%-a teljesíthető.
1. Motiváció a munkában és a sportban
Egymás megismerése, az erősségek és gyengeségek megmutatása segíti az elfogadást és a jobb hozzáállás kialakítását. Ha közel azonos szinten van mindenki, akkor együtt emelkedik a csapat összértéke, ha nagyok a különbségek, akkor az erősebbek sokkal többet tudnak segíteni, emelni - de mindig tanulhatnak azoktól, akiknek segítenek. Ez pedig a munkában is nagyon fontos készség!
Egymás megfigyelése pedig segít saját gyengeségeink feltérképezésében is!
Egy edző - külső szakember - segítsége pedig nagyságrendekkel növeli a fejlődést, hiszen őt nem kötik az esetleg előforduló "céges" szabályok.
2. Magabiztosság a kitűzött célokkal kapcsolatban
A futást / triatlont /akadályfutást magányos sportnak tartják, ám érdemes figyelembe venni, hogy a váltóverseny nagyon is csapatmunka. A sikeres csapat pedig a tagok közös munkájától lesz igazán hatékony, nem pedig az egyéni teljesítményektől. Természetesen azok is fontosak, sőt a csapatban elért egyéni teljesítmény gyakran nagyobb, mint amit az ember egyénileg elérhet. És ez a "plusz" az, ami nagyon is fontossá teszi ezeket az edzéseket, célokat!
A csapat érdekében mozgósítani tudunk olyan extra tartalékokat, amelyeknek a létével gyakran nem is vagyunk tisztában. De amint ráébredünk erre a módszerre a sporton keresztül, akkor már a mindennapi életben, munkában is képesek leszünk munkába állítani a céljaink érdekében.
Ráadásul azt is megtanítja a sport, hogyan számítsunk egymásra, hogyan támaszkodhatunk a "bajtársainkra" (milyen szép magyar szó!), amikor nehézségeink vannak. Ha tisztában vagyunk egymás testi, lelki, szellemi lehetőségeivel, akkor a megfelelő segítséget tudjuk kérni és adni szükség esetén.
3. Összekovácsolódás hosszú távra is
A felkészülés jó esetben több hónap (a rossz eset az, amikor nincsen elegendő idő az alapos és mindenre kiterjedő felkészülésre). A rendszeresen egymással közösen töltött idő és megpróbáltatások sokkal erősebb és mélyebb kapcsolatot hoz létre, mint a mindennapi stresszes helyzetek. Hiszen a sport játék és ezen a játékon keresztül tanít meg nagyon sok fontos dologra. Akár a gyerekeknél... köztudott, hogy a gyerekek tanulási hatékonysága a legnagyobb, gyerekkorban képesek a legnehezebb dolgokat is hamar megtanulni. Pont azért, mert játékosan tanulnak. (A "Terepgyerek" program, amit már több, int 10 éve működtetünk, ezeken az elveken alapszik.) Az is ismert, hogy a gyerekkori barátságok gyakran akár az egész életre meghatározóak lesznek.
Edzünk, sportoljunk játékosan, mégis a felnőtt kor alaposságával, tudásával, tapasztalatával - minden szinten eredményesebbek leszünk.
4. Hatékonyság és idő takarékosság
Mikor, hol, hogyan? Ezek alapvető kérdések. Gyakran a munka és család mellett nagyon nehéz összehozni a közös edzéseket. Az időbeosztás szempontjából érdemes a munkahelyhez közeli edzőterepet választani, hiszen ott még amúgy is "együtt van" a csapat. A munkanap végén (egyes munkahelyeken lehetőség van akár ebédidőben is edzeni, vagy a rugalmas munkaidő kialakítással egy kora délutáni edzés még sokat javíthat a délutáni munkahatékonyságon) el lehet végezni a közös edzést. Ez lehet akár rövidebb is, elsősorban a csapatmunkára koncentrálva, de a lehetőségekhez mérten persze minél alaposabb, annál hatékonyabb.
A hétvégi családi programokat is össze lehet kötni egy-egy közös edzéssel. Ameddig a család kirándul, piknikezik,.. egy edzés gyakran beépíthető a programba. Ilyenkor a családi / szociális kapcsolatok is nagyon sokat tudnak fejlődni.
(Ebben tudunk mi segíteni, hiszen szinte akárhol megtartjuk nektek az edzéseket - akár hétköznap, akár hétvégén.)
5. Példamutatás, kritikus tömeg
Ahogyan elkezditek az edzéseket, előbb-utóbb mások is csatlakozni akarnak majd hozzátok! Ez is több éves tapasztalat, több cégnél előfordult már, hogy az első kezdeti kiscsoportos edzések után később saját céges sportklubok alakultak, több szakosztállyal, rendszeres programokkal, közös versenyekkel. De ezt Ti is segíthetitek: beszéljetek a közös élményekről, mutassátok meg az edzés lehetőségét másoknak! Hívjátok meg a kollégákat, hogy csatlakozzanak hozzátok akkor is, ha még csak kezdők. Több ember, jobb hangulat, több motiváció, hatékonyabb felkészülés... mi kell még, hogy jól záródjon a nap?
A közös családi programokba ráadásul be lehet vonni a nagyobb gyerekeket, párokat is, sőt egyes gyakorlatokat a kisebbek is nagy örömmel végeznek a szülőkkel, barátokkal. Ez pedig az egyik legjobb módja annak, hogy a gyerekek megszeressék a mozgást, sportolást!
Szakmai oldalunk: triatlonedzo.hu